Życie osoby niewidomej czy też niedowidzącej do łatwych nie należy. Ciemne okulary czy biała laska to atrybuty niewidomego, które czasem zamiast pomagać przeszkadzają. Od 5 lat w naszym mieście działa jastrzębskie koło Polskiego Związku Niewidomych, które głośno mówi o niepełnosprawności, jaką jest niedowidzenie lub brak wzroku.

W tym roku swój jubileusz jastrzębskie koło postanowiło świętować w Dzień Białej Laski. 15 października w sali domu parafialnego przy kościele św. Katarzyny odbyło się jubileuszowe spotkanie, na którym podsumowano 5 lat działalności koła. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło prezydenta miasta Mariana Janeckiego.

Wspaniałe jest to, że mimo swojej ciężkiej choroby potraficie się zorganizować i działać na rzecz wszystkich osób niedowidzących i niewidomych. Życzę Wam dalszych sukcesów w walce z chorobą, a także kolejnych lat działalności koła – powiedział prezydent.

Od samego początku działalność jastrzębskiego koła, jego przewodniczącą jest pani Jolanta Strusz. Przewodnicząca podziękowała władzom miasta za przychylność, bez której koło nie przetrwałoby do dziś. Uroczystość w domu parafialnym okazała się wspaniałą okazją do spotkania członków nie tylko jastrzębskiego koła, ale także członków koła rybnickiego oraz wodzisławskiego.

W czerwcu 2005 roku został zatwierdzony w Chorzowie, w okręgu śląskim wniosek o utworzenie koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Jastrzębiu-Zdroju. W celu utworzenia koła w naszym mieście zebrano 47 podpisów od osób popierających taką inicjatywę. Jastrzębskie koło PZN oficjalnie działalność rozpoczęło od 9 listopada 2005 roku.