‚Tandem w szkocką kratkę’ to tytuł najnowszej książki Hanny Pasterny – niewidomej jastrzębianki. W najbliższy piątek 22 października w ‚Masnówce’ będzie można spotkać się z autorką książki oraz z jej bohaterką dr Marion Hersh.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.30

‚Tandem w szkocką kratkę’ to książka niezwykła, opisująca spotkanie niewidomej autorki – Hanny Pasterny i cierpiącej na zespół Aspergera Marion Hersh. Tłem akcji jest współpraca obu pań nad pewnym projektem na rzecz osób niepełnosprawnych. Spotkanie dwóch odmiennych osobowości doprowadza do wielu zabawnych sytuacji i nieprawdopodobnych splotów okoliczności.

Małgorzata Musierowicz, pisarka, tak mówi o tej książce: Jest to wyjątkowy, autentyczny i krzepiący zapis rodzenia się trudnej i pięknej przyjaźni. Optymistyczna i radosna, a zarazem pełna wnikliwej wrażliwości opowieść o mądrej dobroci, która potrafi wydobyć bliźniego z najgłębszej samotności…

Hanna Pasterny jest osobą niewidomą, absolwentką romanistyki i podyplomowych studiów logopedycznych. Obecnie pracuje jako konsultant ds. osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Prowadzi również zajęcia logopedyczne z dziećmi głuchoniewidomymi. Jest asystentką społeczną przewodniczącego Europarlamentu prof. Jerzego Buzka. Społecznie angażuje się w działania Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
Dr Marion Hersh pracuje na Wydziale Elektroniki i Inżynierii Elektrycznej na Uniwersytecie Glasgow w Szkocji. Obecnie prowadzi badania dotyczące przemieszczania się osób niewidomych i słabowidzących.