Ruszyła budowa pierwszego etapu Drogi Głównej Południowej. Prace zostały oficjalnie rozpoczęte w czwartek, 21 października wbiciem łopaty przez prezydenta miasta Jastrzębia-Zdroju Mariana Janeckiego oraz przedstawicieli konsorcjum firm: BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o., BÖGL a KRÝSL k.s. i BUDMAX Sp. z o.o.

Jest to największa inwestycja prowadzona przez miasto. Obecnie wykonawca przystąpił do realizacji odcinka o długości ponad 3 km, który będzie przebiegać od strony gminy Pawłowice wzdłuż ulicy Pszczyńskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Korfantego i ul. Dębina, na wysokości skraju lasu skręci w prawo, przetnie tory kolejowe oraz ul. Dębina stanowiącą dojazd do składowiska odpadów komunalnych. Dalej pobiegnie równolegle do ul. Dębina, skręci za os. Zofiówka w lewo, przetnie tory kolejowe i ul. Rybnicką.

Prace przy budowie pierwszego etapu potrwają 24 miesiące.

Stoimy na stanowisku, że trzeba dotrzymywać terminów wszelkich umów, które realizujemy. Jest to nieduży odcinek, który wykonujemy, ale kilka obiektów, jakie będziemy realizować, może przysporzyć kłopotów. Będzie tutaj pracować około 50 osób – wyjaśnił, Tomasz Wołoszczuk, przewodniczący Rady Nadzorczej BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o.

Konsorcjum zaoferowało realizację zamówienia za kwotę ponad 53 mln zł.

Inwestycja jest finansowana z trzech źródeł: Unii Europejskiej, budżetu miasta i budżetu urzędu marszałkowskiego. Droga Główna Południowa przede wszystkim odciąży ruch na ul. Pszczyńskiej i połączy nasze miasto z autostradą. Liczymy także na ożywienie gospodarcze terenów wokół drogi – podkreślił prezydent Marian Janecki.

W tym roku nie przewiduje się utrudnień w ruchu.

Drugi etap, na który przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym roku, obejmie budowę drogi na odcinku ponad 5 km aż do zjazdu z autostrady A1 w Mszanie. Droga poprowadzona zostanie więc przez Pochwacie i Długą, będzie prowadzić wzdłuż składowiska odpadów pogórniczych ‚Pochwacie’, przetnie ul. Połomską, dalej będzie biegła przez teren KWK Jas-Mos, za kopalnią skręci w lewo do ul. Wodzisławskiej w Mszanie.

Szerokość jezdni wyniesie 7 metrów, natomiast poboczy 2,5 m. W zakres zadania wchodzi budowa skrzyżowań z ulicami Pszczyńską, Dębina, Rybnicką, Pochwacie, Połomską i Wodzisławską. Konieczne będzie także wykonanie obiektów mostowych.

Docelowo Droga Główna Południowa ma połączyć Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz. Najdalej zaawansowane w pracach jest Jastrzębie-Zdrój.

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.