O Henryku Sławiku trzeba mówić tylko wielkimi słowami. To jest ważna postać nie tylko dla Jastrzębia czy Polski. To jest wielka postać także dla Europy i świata. Tymi słowami Grzegorz Łubczyk, były ambasador Polski na Węgrzech, rozpoczął 22 października swoje spotkanie z jastrzębską młodzieżą. Tematem był urodzony w Szerokiej Henryk Sławik, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wpierw  ambasador spotkał się w kinie ‚Centrum’ z młodzieżą. Tam uczniowie dowiedzieli się kim był Henryk Sławik, zwany polskim Wallenbergiem, a także zobaczyli film o Sławiku, którego współautorem jest właśnie Grzegorz Łubczyk. Spotkanie w kinie poprowadził Andrzej Kinasiewicz, który tak wspomina moment, kiedy dowiedział się o życiu Henryka Sławika.
O Sławiku dowiedziałem się parę lat temu, kiedy w Oświęcimiu poznałem właśnie pana Łubczyka. Pan ambasador zaszczepił we mnie miłość do tej jednej z najważniejszych historycznych postaci. Podczas spotkania Grzegorz Łubczyk podziękował także prezydentowi miasta Marianowi Janeckiemu, za to, że władze naszego miasta pomagają w promocji Henryka Sławika.

W piątkowy wieczór natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Grzegorza i Krystyny Łubczyków ‚Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946’. Jest to już kolejna książka autorstwa Grzegorza Łubczyka, promująca Henryka Sławika.
– Po raz pierwszy napisałem książkę razem z żoną, która przez wiele lat była redaktorem. Myślę, że nasza współpraca wyszła temu albumowi na dobre – powiedział podczas spotkania ambasador Łubczyk. 

Więcej na temat promocji książki ‚ Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946’ będzie można przeczytać w listopadowym numerze gazety ‚Jastrząb’.