Na wysokim trzecim miejscu uplasowało się miasto Jastrzębie-Zdrój, jako te, które odniosło sukces finansowy. Ranking przygotowany przez Pawła Swianiewicza, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, ukazał się w Piśmie Samorządu Terytorialnego ‚Wspólnota’ z 23 października.

Już po raz trzeci tygodnik zdecydował się na próbę porównawczej oceny sukcesu osiągniętego w ciągu upływającej kadencji samorządowej.

‚Sukces gminy może mieć wiele twarzy. W naszym rankingu mówimy o:
sukcesie finansowym – w których gminach najbardziej wzrosły dochody budżetowe, a więc gdzie wspólnota samorządowa może na zaspokojenie swoich potrzeb przeznaczyć znacząco więcej środków niż na początku kadencji’ – czytamy w artykule ‚Sukces kadencji’.

W kadencji 2002 – 2006 nasze miasto zajmowało 17 pozycję, a obecnie przesunęło się na wysoką trzecią lokatę. Wyprzedzają nas jedynie Sopot i Tychy.

Taki wynik nie jest efektem działań podjętych tylko w ostatnim roku, ale też poprzednich latach. Prowadziliśmy taką politykę finansową, aby być przygotowanym na pozyskiwanie środków unijnych, jak i na realizację ważnych inwestycji, w tym Drogi Głównej Południowej – podsumowuje wyniki rankingu prezydent miasta Marian Janecki.