Mieczysław Szcześniak był gwiazdą tegorocznego Konkursu Piosenki Poetyckiej ‚Jastrzębskie Śpiewania’. Imprezę Miejski Ośrodek Kultury zorganizował już po raz 18. Odbyła się ona 27 listopada w sali Kina Centrum.   

Konkurs Piosenki Poetyckiej Jastrzębskie Śpiewania organizujemy po raz 18. Organizujemy go dlatego, że po pierwsze jest to już tradycja, a po drugie, dlatego, że na terenie naszego kraju znajduje się wielu miłośników nurtu, który zwiemy piosenką poetycką– wyjaśniał Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

(fot. M. Skalik)

‚Jastrzębskie śpiewania’ każdego roku przyciągają uczestników z całego regionu. W tym roku udział w przesłuchaniach zgłosiło się 27 wykonawców. Ostatecznie na scenie zaprezentowały się dwa zespoły oraz 22 wokalistów. Wszyscy wykonywali po dwa utwory w języku polskim, nieprezentowane w poprzedniej edycji imprezy.

Przesłuchania trwały blisko 4 godziny. Rozpoczęły się o godzinie 11:00 i zakończyły przed 15:00.  Umiejętności wokalne, warsztat instrumentalistów, aranżacje oraz walory poetyckie tekstów oceniało trzyosobowe jury. W jego skład weszli: Grażyna Krzanowska (kompozytor, muzyk, pedagog), Marek Lucjan (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pawłowicach), Marek Cypruś (muzyk, pedagog). Komisja oceniająca nie miała łatwego zadania. Poziom wykonania piosenek poetyckich był bardzo wysoki i wyrównany, a na scenie w trakcie przesłuchań nie było osób przypadkowych.

Chyba po raz pierwszy na ‚Jastrzębskich Śpiewaniach’ był poziom, aż tak wyrównany. Wykonawcy przyjeżdżają naprawdę bardzo dobrze przygotowani. My jako jurorzy mieliśmy bardzo długą dyskusję na temat tego jak rozdzielić nagrody i miejsca – mówiła Grażyna Krzanowska, przewodnicząca jurorów.
–  Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim wykonawcom. Prezentujecie się wspaniale, śpiewacie świetnie, bardzo dobrze słyszycie, różne bardzo skomplikowane przebiegi harmoniczne, rytmiczne. Jesteśmy zdumieni nie tylko waszym poziomem, ale tym, że wytrzymaliście to napięcie na scenie i bez błędów udało wam się zaprezentować – mówił do wykonawców przed ogłoszeniem werdyktu, Marek Lucjan, jeden z jurorów.

Po długich naradach, komisja oceniająca pierwsze miejsce przyznała ex aequo: Joannie Możdżan i Karolinie Micor. Drugą nagrodę odebrał Zespół wokalno-instrumentalny ‚REMEDIUM’, a trzecią Piotr Kłeczek. Przyznano także trzy wyróżnienia. Powędrowały one do: Noemi Panic i Pawła Lemańskiego, Grzegorza Wąchały oraz Konrada Bilskiego. Dodajmy, że nagrody w konkursie były pieniężne.

Zwieńczeniem każdego ‚Konkursu Piosenki Poetyckiej Jastrzębskie Śpiewania’ jest koncert gwiazdy. Tak też było i w tym roku. Na deskach Kina Centrum wystąpił Mieczysław Szcześniak. Artyście na scenie towarzyszył zespół w składzie : chórek-  Agnieszka Gorączkowska i Jan Radwan; gitara- Bartek Jakubiec; bas- Tomasz Kańtoch; perkusja: Radosław Maciński, instrumenty klawiszowe: Piotr Kominek. Koncert artysty trwał ponad dwie godziny. W jego trakcie można było wysłuchać kilkunastu utworów pochodzących z  różnych płyt. Na koncert złożyły się m.in. takie utwory jak: ‚O niebo lepiej’, ‚Czekaj na wiatr’ , ‚Kiedyś’, ‚Mamma’, ‚Spoza nas’, ‚Nie płoszcie miłości’, ‚Całe życie czekam na Ciebie’. Mieczysław Szcześniak od pierwszych chwil występu nawiązał dobry kontakt z publicznością.  Ujął ją za serca swoim stylem bycia, na który złożyła się  naturalność, skromność i otwartość. Zgromadzeni na sali  długo nie pozwalali wokaliście zejść ze sceny. Były wielokrotne bisy i owacje na stojąco.  Po koncercie Mieczysław Szcześniak rozdawał autografy, można było również nabyć jego płyty. 

Ewa

 


(fot. M. Skalik)