W ostatnim tygodniu listopada uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. W. Korfantego mogli dowiedzieć się, co łączy świętego Andrzeja, Annie Lennox, czerwonego lwa, oset, dudy, golfa, haggis oraz potwora z pewnego jeziora. Wspólnym mianownikiem okazała się Szkocja, której dzień narodowy przypada właśnie w listopadzie i z tej okazji nauczyciele języka angielskiego, Barbara Będkowska i Ryszard Oślizło, zorganizowali szkolny ‚Dzień szkocki’, żeby przybliżyć uczniom kulturę narodu, który wydał na świat najwięcej wynalazców.

Podczas lekcji przeprowadzanych w ciągu tygodnia poprzedzającego ‚Dzień szkocki’, uczniowie nie tylko poznali wiele ciekawych informacji na temat tego kraju, ale też mogli podziwiać piękno szkockich krajobrazów, pełnych jezior, wrzosowisk
i zamków. Ta wirtualna wycieczka po Szkocji była możliwa dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej oraz znakomitej prezentacji zatytułowanej ‚A Trip to Scotland’.

Wielu uczniów, zauroczonych szkocką kulturą i uzbrojonych w wiedzę o tym kraju,
z chęcią przystąpiło do dwóch konkursów, w których, po zagorzałej rywalizacji
i dogrywce, wyłonione zostały zwyciężczynie: Patrycja Sikora, Małgorzata Reguła
i Ewelina Bek (w konkursie indywidualnym) oraz Justyna Salamon/Emilia Kowalska
i Martyna Kosmala/Natalia Kapała (w konkursie zespołowym). Laureatki nagrodzone zostały słownikami i książkami.

Dodatkowo, uczniowie kilku wybranych klas mieli okazję obejrzeć dokumentalny program, który jeszcze bardziej przybliżył im tę niezwykłą ojczyznę Makbeta i dynastii Stuartów. Wrażenia wyniesione z filmu i lekcji zainspirowały wielu uczniów do wykonania ciekawych projektów tematycznych w postaci kolorowych plakatów,
a nawet książeczki o Szkocji, którą napisała i zilustrowała uczennica klasy II a LO, Magdalena Dzierża.

Niewątpliwie tego dnia nauka i zabawa szły ze sobą w parze, a wrażenia i zdobyta wiedza o kulturze ‚krainy legend i tradycji’ pozostaną w pamięci na długo.

           ZS nr 2