Jastrzębskie galerie ‚Pod Sową’ i ‚Da Vinci’ od 4 stycznia zapraszają na wystawy. W galerii ‚Pod Sową’ będzie można zobaczyć wystawę ‚Zamek Budatin – spacerem przez wieki’, natomiast w galerii ‚Da Vinci’ wystawę fotografii Marka Gruma ‚Ballada bezludna’.

Galeria ‚Pod Sową’ prezentuje wystawę wypożyczoną z Muzeum w Żilinie, na Słowacji, zatytułowaną ‚Zamek Budatin – spacerem przez wieki’. Wystawa ukazuje dzieje zamku, który jest najstarszym zabytkiem i atrakcją turystyczna Żiliny. Od 1956 roku stanowi siedzibę muzeum z niezwykle cennymi i rzadkimi zbiorami druciarstwa, liczącymi ponad 6000 obiektów. Historia zamku sięga XIV wieku. Przez stulecia był wielokrotnie przebudowywany. Zmieniał się jego wygląd i właściciele. Obecny kształt zawdzięcza modernizacjom, dokonanym w XIX i XX wieku przez ostatnich właścicieli – rodzinę Ćáky.  Ekspozycja składa się z plansz, prezentujących nastrojowe fotografie zamku i parku – dawne i współczesne, rozległe widoki z zamkowej wieży, cenne eksponaty prezentowane w jego wnętrzu oraz zdjęcia dokumentujące odkrycia archeologiczne ostatnich lat. Została przygotowana przez Považské Muzeum w Żilinie.

Galeria ‚Da Vinci’ prezentuje natomiast ‚Balladę bezludną’ – wystawę fotografii Marka Gruma. Fotografie Marka Gruma, prezentowane na wystawie, nawiązują do estetyki, stylu i idei kultywowanych przez twórców bliskich Kieleckiej Szkole Krajobrazu. Artysta umiejętnie i z wyczuciem posługuje się kompozycją. Malarsko współgrające światło, biel i czerń – już nie realność, jeszcze nie abstrakcja – dają efekt delikatnej poetyki przestrzeni pejzażu bezludnego, acz przecież tkniętego ludzką ręką. Malarski efekt, jaki osiąga Grum z pozoru prosty, spokojny, powściągliwy, przepełniony jest mocnymi akcentami i emocjami. Kompozycja, układ linii i cieni wiedzie patrzącego do światła i nadziei lub do tajemnicy skrytej w ciemności, od głównego tematu w rozgrywający się bezmiar spokoju.

Obie ekspozycje będzie można podziwiać do 31 stycznia.