Guarambare (miejscowość położona 60 km od stolicy Asuncion) w Paragwaju to cel wyprawy misyjnej z Jastrzębia-Zdroju, na jaką zdecydowali się lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2, wolontariusz oraz kapelan szpitalny ksiądz Wojciech Grzesiak. To właśnie ksiądz Grzesiak jest pomysłodawcą całej wyprawy.

W lipcu gościliśmy w naszym mieście franciszkanina konwentualnego o. Grzegorza Adamczyka, który zapytał mnie, czy udałoby się zorganizować z Jastrzębia misję właśnie do Paragwaju – wyjaśnia ksiądz Grzesiak, organizator wyprawy. Kapelan swoim pomysłem podzielił się w szpitalu, w którym na co dzień odwiedza chorych. Po krótkim namyśle do inicjatywy księdza Grzesiaka przyłączyli się: dr Tomasz Pohaba – anestezjolog, dr Grażyna Adamek – internistka, dr Iwona Ptasiński – pediatra, a także wolontariusz Bartłomiej Fojcik. Trójka lekarzy, wolontariusz i ksiądz do Paragwaju wyruszą już 21 lutego.

Z opowieści o. Grzesia wiem, że w Guarambare panują ciężkie warunki. Wielu mieszkańców pozbawionych jest podstawowej opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej. Problem dotyczy głównie dzieci i młodych dziewczynek, które często wysyłane są na ulice, by tam zarobić parę groszy na utrzymanie wielodzietnej rodziny. Problemem są choroby, z którymi nie można sobie poradzić bez specjalistycznej pomocy lekarskiej. Chcielibyśmy tam założyć szpital, ale to chyba pieśń przyszłości – dodaje ksiądz Grzesiak. Na misji są już dwie siostry zakonne, które pomagają jak tylko mogą, teraz z pomocą przyjedzie ekipa z Jastrzębia-Zdroju. Dla wielu spośród mieszkańców kontakt z lekarzami z WSS nr 2 będzie pierwszą możliwością skorzystania z pomocy lekarskiej.

Praca jastrzębskich misjonarzy będzie polegała na szeroko pojętej opiece lekarskiej, pomocy medycznej, podnoszeniu świadomości zdrowotnej, szczepieniach ochronnych i innych działaniach profilaktycznych, a także utworzeniu podwalin do przyszłego ambulatorium medycznego lub szpitala polowego. W przyszłości zamierzają kontynuować swoją pracę, docelowo na miejscu i utworzyć stały punkt opieki medycznej.  Szczególnej pomocy oczekują mieszkańcy Chaco i Pozo Hondo. 

Wiecej można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika ‚Jastrząb’