W piękna słoneczną pogodę w pobliskich górach Beskidu Śląskiego przeprowadzono rodzinne zawody narciarskie o puchar prezydenta miasta Jastrzębie – Zdrój. Rywalizacja odbyła się w ostatnią niedzielę lutego na stoku ‚Złoty Groń’ w Istebnej.  Była to już 4 edycja imprezy przygotowanej z myślą o amatorach nart. 

Pomysł na organizację zawodów zrodził się kilka lat temu. Na jednej z narad sekretarz miasta Grzegorz Dulemba zaproponował, by w Wiśle przygotować zimową imprezę rodzinną. Cztery lata temu po raz pierwszy z mieszkańcami spotkaliśmy się na Siglanach. Zawody cieszyły się zainteresowaniem więc je każdego roku organizujemy – wyjaśniał Franciszek Piksa, pełnomocnik prezydenta miasta.
Główna idea, która przyświeca organizacji  imprezy, to popularyzacja sportu rodzinnego i upowszechnienie aktywnego wypoczynku na nartach.

Chcemy integrować mieszkańców i zarazić ich sportowa pasją, a przy okazji  jest to także promocja miasta poza jego granicami. Tu na tym stoku, dziś o Jastrzębiu jest głośno – mówił Franciszek Piksa
Na starcie zawodów w niedzielne przedpołudnie stanęło blisko 100 osób w bardzo zróżnicowanym wieku. Każdy z uczestników białego szaleństwa był zadowolony z możliwości uczestniczenia w imprezie i chwalił inicjatywę.

Super zabawa. Przyjechałem tu z synem. Jest to okazja do fajnego spędzenia czasu- mówił pan Roman.  Inna zawodniczka, pani Sylwia mówiła – Przyjechałam tu dla rekreacji. Trzeci raz startuję w tych zawodach, bawię się fajnie. Podobne zdanie miał pan Jacek – Jest bardzo fajnie. Pogoda dopisała, warunki na stoku są dobre, organizacja super. 

 

Rywalizacja na stoku rozpoczęła się o godzinie 12:00. Jastrzębianie o główne trofeum rywalizowali w 12 kategoriach: 5 kobiecych i 7 męskich. I choć zawody adresowane były do amatorów narciarstwa, poziom jaki reprezentowali budził podziw instruktorów ośrodka narciarskiego, którzy zajmowali się sędziowaniem i obsługą techniczną
Jesteśmy pod wrażeniem zawodników z Jastrzębia-Zdroju. Grupa dzieci i młodzieży zaatakowała bardzo mocno. Kilka nazwisk zasługuje na wyróżnienie. W grupie seniorów, także kilka osób powinno spotykać się z nami na treningach dziennych i przyjechać na Puchar Gronia i pościgać się z liderami innych miast z terenu całego Śląska– mówił Michał Paluch, szef marketingu Ośrodka Narciarskiego Złoty Groń. 

Każdy z narciarzy biorących udział w zawodach dwukrotnie pokonywał trasę,  a o ostatecznym wyniku decydował lepszy z uzyskanych czasów.
Liczy się najlepszy czas. Technika zjazdu nie jest brana pod uwagę, bo to amatorskie zawody. Wygrywa ten kto najszybciej zjedzie– tłumaczyła Agnieszka Grzymkiewicz, z działu organizacji imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Ostatecznie rywalizację na stoku w poszczególnych w kategorii kobiet wygrały:
Holesz Natalia, Jurasik Martyna, Makuła Martyna, Gazda Marta i Mazur Marzena. Z pośród panów na pierwszym miejscu na podium stanęli: Gładysz Józef, Zając Jacek, Leszko Tomasz, Włodarczyk Wiktor, Plonka Łukasz, Walaszek Maksymilian.
Zwycięzcy odebrali puchary, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dodajmy, że dla  każdego z uczestników białego szaleństwa na stoku organizatorzy zapewnili  zabezpieczenie i przygotowanie trasy zawodów, obsługę sędziowską i nadzór techniczny, pomoc medyczną, ubezpieczenie NW, nagrody, ciepły posiłek,  karnet na 5 wjazdów na stok oraz transport.

Organizatorem IV Slalomu Rodzinnego o Puchar Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.