W dniach od 7 do 11 marca 2011 grupa trzech nauczycieli i sześciu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyła w wizycie roboczej w Hiszpanii, w ramach realizacji projektu Comenius pt. ‚Mali artyści Europy’.

Reprezentanci SP 1 gościli w miasteczku Villaviciosa de Odon, które jest położone na zachodnich obrzeżach Madrytu. Prócz jastrzębian przyjechali tam jeszcze nauczyciele i uczniowie ze szkół w Anglii, Francji i Grecji. Uczniowie w ramach warsztatów plastycznych wykonali drzewo z materiałów recyklingowych. Drzewa ze wszystkich krajów uczestniczących w projekcie stworzyły razem ‚ Las Comeniusa’. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych prowadzonych przez znaną w lokalnym środowisku malarkę – Beatriz Diaz Horcajo.

Hiszpańscy gospodarze zorganizowali także wizytę w Muzeum Prado i Muzeum La Reina Sofia. W pierwszym poznawali tajniki obrazów Goyi, Velasqueza i innych wspaniałych mistrzów, tj. Bosch, Brueghel czy Dűrer, w drugim mieli okazję poznać symbolikę niezwykłego obrazu Pabla Picassa, pt. ‚ Guernica’.

Program wizyty obejmował także zwiedzanie Madrytu (na jastrzębskich uczniach szczególnie wrażenie zrobił ogromny stadion Santiago Bernabeu), jak też zwiedzanie historycznego miasta Toledo. Panorama Toledo, z wieżami kościołów i dachów miasta, widziana z pobliskich wzgórz zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie.

W czasie pobytu u hiszpańskich rodzin, uczniowie mieli okazję ćwiczyć znajomość języka angielskiego, poznawać kulturę, styl życia, codzienne zwyczaje i kuchnię Hiszpanów.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do kraju zadowoleni i pełni wrażeń.
      

    inf. nad. SP nr 1