22 kwietnia jest obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Ziemi.Również w naszym mieście od wielu już lat święto to jest traktowane w sposób szczególny. W tym roku hasłem ‚Dnia Ziemi 2011’ jest ‚Las całkiem blisko nas’. W naszym mieście obchody ‚Dnia Ziemi’ będą trwać cały miesiąc, a główne atrakcje odbędą się 18 kwietnia.

18 kwietnia jastrzębski ‚Dzień Ziemi’ rozpocznie się o godz. 9.00 pod kinem ‚Centrum’. W programie przewidziano występ tancerzy z Klubu Tańca ‚Explozja’, a także gwiazdy tego dnia czyli Roberta M. Artysta na scenie wystąpi o godz. 11.00. Jego debiutancki album pod nazwą ‚Taxi’ cieszy się ogromnym powodzeniem. Podczas VIVA Comet Awards 2011 zdobył statuetki w kategoriach: artysta roku, debiut roku, dzwonek roku. Podczas imprezy będzie można wymienić zużyty sprzęt  elektryczny, elektroniczny i AGD na sadzonkę drzewa.

Podczas obchodów ustawione będą edukacyjne stoiska: ‚EKO – MAR’, JZWiK S.A. i Nadleśnictwo Rybnik.

Oprócz wspomnianych już atrakcji, młodzież z naszego miasta będzie mogła wziąć udział w wielu konkursach organizowanych przez Urząd Miasta. 15 kwietnia odbędzie się VII Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów ze szkół podstawowych, 28 kwietnia XI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Ochrony i Kształtowania Środowiska, który przygotowano z myślą o uczniach szkół  ponadgimnazjalnych. Ponadto 29 kwietnia odbędzie się XIIVMiejski Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla uczniów z gimnazjum a 26 maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbędzie się IX Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy pt. ‚Świat organizmów żywych – zwierzęta’.