Już po raz siódmy w naszym mieście odbędzie się Regionalny Integracyjny Festiwal Poezji Dziecięcej ‚Wesołe Strofy’. Tegoroczna edycja, organizowana przez Zespół Szkół nr 10 im. ks. Tischnera i Miejski Ośrodek Kultury, zaplanowana jest na środę 30 marca.

W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest: ‚Zwierzątkowo w twórczości polskich poetów poezji dziecięcej’.

W programie przewidziano: występ dziecięcego zespołu tanecznego ‚Szok’, występy uczniów szkół specjalnych i integracyjnych  z Raciborza, Mikołowa i Jastrzębia-Zdroju, pokaz tańca Break Dance, popisy taneczne uczestników szkółki tanecznej i szkółki modelek działających przy MOK-u oraz konkursy dla publiczności.

Publiczność stanowią przedszkolaki i uczniowie jastrzębskich placówek oświatowych. Na scenie kina ‚Centrum’ zaprezentuje się ok. 60 niepełnosprawnych wykonawców. Nad ich przygotowaniem czuwać będzie 20 opiekunów.

Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 w kinie ‚Centrum’.

VII Regionalny Integracyjny Festiwal Poezji Dziecięcej ‚Wesołe strofy’ jest imprezą kulturalną przeznaczoną dla uczniów szkół specjalnych i integracyjnych. Jego ideą jest poznawanie twórczości polskich poetów zajmujących się literaturą dla dzieci. Festiwal organizowany jest w ramach kampanii ‚Cała Polska czyta dzieciom’, w której Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera otrzymał wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię w roku 2010. Uczestnicy festiwalu prezentują  poezję,  wybierając dowolną formę ekspresji: inscenizację, piosenkę, taniec i inne  formy artystyczne. Innym z celów festiwalu jest integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk: z jednej strony osoby niepełnosprawne jako aktorzy, a z drugiej zdrowi rówieśnicy jako widownia .Każdy z wykonawców, występując na scenie i pokonując własne bariery, zasługuje na wielkie uznanie.