‚Jastrzębska Noc z Andersenem’ to całonocna impreza dla dzieci, która odbędzie się  w bibliotece w Masnówce od 1 do 2 kwietnia. W programie przewidziano spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, autorem literatury dziecięcej, występ zespołu Wiolinki, Bajkowe Kalambury oraz twórcze gry i zabawy.

Impreza ma wyjątkowy charakter i pozwala uczestnikom przeżyć niezapomnianą noc pełną przygód. Początek o godz. 18.00.

5 kwietnia o godz. 12.00 w bibliotece odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z Anną Onichimowską. Anna Onichimowska jest autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatką licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych. Jest także prezesem Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People). Jej utwory były tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki, chiński i koreański. Uwielbiana przez czytelników, doceniana przez krytyków literackich. Wiele spośród jej utworów wydanych jest systemem Braille’a i w formie audiobooków dla niewidomych dzieci.

7 kwietnia także w bibliotece odbędą się interaktywne warsztaty artystyczne ‚Książka dla przyjaciela’. O godz. 10.00 odbędą się warsztaty dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, o 15.00 warsztaty dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, a o godz. 16.30
warsztaty dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Każdy uczestnik będzie miał możliwość stworzenia własnego projektu graficznego inspirowanego baśniami H.Ch. Andersena. Praktyczne zajęcia będą uzupełnione wprowadzeniem teoretycznym na temat książki artystycznej.

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu ‚Jastrzębska ofensywa literatury’, objętego patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój Mariana Janeckiego. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.