Belle époque to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Galerii Historii Miasta. Wernisaż ekspozycji prezentującej historię jastrzębskiego uzdrowiska w czasach Witczaków odbył się 19 kwietnia.

Chcieliśmy przy okazji 150-lecia uzdrowiska uhonorować pamiątkowymi podziękowaniami trzy osoby, które nas wspierają i bez których ta galeria miałaby zupełnie inny wymiar – rozpoczął wernisaż dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Janusz Jurczak. Podziękowania otrzymali: Stanisław Łastówka, Dariusz Mazur i Ryszard Lechowski.

Krótkie wprowadzenie do historii jastrzębskiego kurortu zaprezentował następnie kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn.

Założone w 1861 roku uzdrowisko solankowe Jastrzębie-Zdrój swoje najlepsze lata przeżywało od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Była to zasługa wywodzącej się z Wielkopolski rodziny Witczaków. Wystawa prezentowana w galerii eksponuje najważniejsze i najciekawsze pamiątki po Witaczakowym kurorcie, jakie znajdują się w zbiorach własnych placówki oraz w kolekcjach osób prywatnych. Największą grupę pamiątek stanowią pocztówki, ważne są również fotografie, najczęściej grupowe. Na wystawie poświęconej rodzinie Witczaków nie mogło także zabraknąć pamiątek dotyczących tego rodu: fotografii, dokumentów, itp. W galerii zaprezentowano także mało znane reklamy i anonse prasowe promujące sanatoria, hotele, pensjonaty i restauracje w jastrzębskim kurorcie. Wystawa będzie prezentowana do 15 września.