Ali Çelik, burmistrz Mahmutlar oraz Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju podpisali 15 kwietnia umowę o wzajemnej współpracy pomiędzy miastami. Jej celem jest nawiązanie partnerskich stosunków między Jastrzębiem-Zdrojem i tureckim Mahmutlar.

Miasta zadeklarowały wolę wspierania współpracy, a także wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami i organizacjami w dziedzinie oświaty, sztuki, kultury, sportu i turystyki. Będą też pomagać w zapewnianiu kontaktów ze szkołami oraz placówkami edukacyjnymi, podmiotami gospodarczymi, ze sferą przedsiębiorców, stowarzyszeniami oraz mieszkańcami.

Przypomnijmy. W listopadzie 2009 roku Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną w sprawie współpracy miasta Jastrzębie-Zdrój (Rzeczpospolita Polska) z miastem Mahmutlar (Republika Turcji), natomiast w lutym 2011 roku przyjęto uchwałę w sprawie umowy o partnerstwie pomiędzy tymi miastami.

Miasto Mahmutlar położone jest na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Antalya, u podnóży szczytu Cebireis Dagi. Ze względu na turystyczny charakter miejscowości liczba mieszkańców waha się w zależności od pory roku. W lecie osiąga ona 50 – 60 tys., podczas gdy zimą spada do 15 tys.