Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rzęsisty deszcz sprawił, że przybyłe pod pomnik w Bziu delegacje w pośpiechu złożyły wiązanki kwiatów. Prezydent miasta przypomniał, że miejsce, w którym odbywała się uroczystość, upamiętnia także inne wydarzenie.

W tym miejscu pamiętajmy, że w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie i pomnik ten upamiętnia przyłączenie tej części Górnego Śląska do Polski. Mamy więc dwie rocznice – mówił prezydent miasta Marian Janecki.

Zrezygnowano natomiast z oprawy muzycznej oraz występu uczniów ZS nr 13. Delegacje od razu udały się do kościoła ‚na górce’, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po mszy przy wciąż padającym deszczu złożono kwiaty pod pomnikiem Solidarności. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, służb mundurowych, poczty sztandarowe, a także przedstawiciele jastrzębskich szkół oraz NSZZ Solidarność kopalni ‚Jas Mos’ i ‚Borynia-Zofiówka’.