19 i 20 maja na placu przed kinem ‚Centrum’ będzie można odwiedzić interaktywne miasteczko edukacyjno-rozrywkowe ‚Planeta Energii’. Pomiędzy 9.00 a 14.00 planetę będą odwiedzać uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych, natomiast od 15.00 do 18.00 w imprezie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju.

Z końcem września ubiegłego roku wystartował ogólnopolski konkurs edukacyjny organizowany przez Grupę ENERGA pod nazwą ‚Planeta Energii’. Jego celem było propagowanie wśród dzieci wiedzy na temat energii elektrycznej. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni nauczyciele klas I-III szkół podstawowych z całego kraju. Zadaniem nauczycieli było przeprowadzenie trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne, a także działań dodatkowych propagujących wiedzę o niej oraz o zasadach bezpiecznego i oszczędnego jej używania. 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło na początku marca., a jedną z dziesięciu zwycięskich klas okazała się klasa III ‚b’ z Zespołu Szkół nr 9 im. Dr Mikołaja Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju prowadzona przez panią Małgorzatę Reichman. Nagrodą w konkursie zarówno dla zwycięskiej klasy, szkoły jak i miasta będzie wizyta interaktywnego miasteczka edukacyjno-rozrywkowego ‚Planeta Energii’, które Jastrzębie-Zdrój odwiedzi w dniach 19-20 maja.

Na ‚Planetę’ wprowadzi dzieci trójwymiarowy film o Energoludkach. Poznając historię kosmitów najmłodsi dowiedzą się, jakie konsekwencje niesie za sobą nieracjonalne używanie energii. Następnie pod okiem wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego goście ‚Planety’ wezmą udział w licznych eksperymentach naukowych, dzięki którym przeniosą się w świat energii elektrycznej, np. Wykonają doświadczenia związane z powstawaniem prądu, sposobami jego wytwarzania oraz wiele innych. Dodatkową atrakcją będą energetyczne prezenty i upominki, które trafią do rąk odwiedzających ‚Planetę Energii’.