Road Show Truck programu ‚Jedz smacznie i zdrowo’ przyjeżdża do województwa śląskiego. W czwartek  19 maja odwiedzi Gimnazjum nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju. Jest to nagroda dla uczniów, przyznana w ramach programu edukacyjnego ‚Jedz smacznie i zdrowo’. Wywalczyli ją gimnazjaliści z klasy I a, przygotowując film promujący zdrowy styl odżywiania.

Road Show Truck to samochód z mobilną kuchnią, w którym odbywają się zajęcia dla uczniów prowadzone przez dietetyczkę i kucharza. Na uczniów czeka w nim wiele atrakcji. Podczas interaktywnej lekcji młodzież ma okazję poszerzyć swoją wiedzę o zdrowym i smacznym jedzeniu. Oprócz teorii jest także czas na praktykę. Pod okiem wykwalifikowanego kucharza gimnazjaliści wykorzystują zdobyte wiadomości przy kuchennym stole.
Dodatkową niespodzianką jest zabawa w grę wykorzystującą technologię Augmented Reality. Łączy ona obraz rzeczywisty z komputerowymi, wirtualnymi elementami. Ponadto uczniowie mają okazję zważyć się i zmierzyć oraz porozmawiać z dietetykiem i kucharzem. Specjaliści z chęcią odpowiadają na wszelkie żywieniowe pytania i podpowiadają, jak urozmaicić codzienne menu.

Koordynatorką programu ‚Jedz smacznie i zdrowo’ w jastrzębskim gimnazjum jest nauczycielka Honorata Nowak. To ona zgłosiła swych uczniów zarówno do programu jak i konkursu.
Jesteśmy dumni, że uczniowie z naszej szkoły zostali wyróżnieni w konkursie programu ‚Jedz smacznie i zdrowo’.

Ta nagroda jest dla nas ważnym sukcesem – powiedziała dyrektor Gimnazjum w Jastrzębiu-Zdroju pani Bernadetta Figura. Należy powtarzać młodzieży, że odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, lecz również na pamięć i szybsze przyswajanie nauki. Uważam, że szkoła jest doskonałym miejscem, by uczniowie zdobyli tę wiedzę i nauczyli się z niej korzystać. Ogromnie się cieszymy, że nasi podopieczni mogli wziąć udział w programie skierowanym do gimnazjów, który porusza kwestie zdrowego odżywiania.

W województwie śląskim w program zaangażowało się 41 szkół. Pierwszym etapem było przeprowadzenie lekcji żywieniowych przez nauczycieli – na podstawie specjalnie przygotowanych dla nich scenariuszy. W takich zajęciach wzięło udział ponad 2600 uczniów ze 112 klas.
Wyróżnienie w postaci Road Show Trucka otrzymały cztery szkoły. Wizytę mobilnej kuchni programu ‚Jedz smacznie i zdrowo’ w województwie śląskim poza uczniami z Jastrzębia-Zdroju wygrali utalentowani gimnazjaliści z Pyskowic (16.05.), Grzegorzowic (17.05.) i Wodzisławia Śląskiego (18.05.).

Do konkursu z całej Polski nadesłano blisko 120 filmów i ponad 700 plakatów. 20 zwycięskich klas wygrało dla swych szkół tablice multimedialne, natomiast 50 wyróżnionych otrzymało wizytę Road Show Trucka. W programie ‚Jedz smacznie i zdrowo’ wzięło udział 458 gimnazjów. 622 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania blisko 23 000 uczniów z 1014 klas. Prace uczniów można oglądać w Galerii plakatu i Galerii filmu umieszczonych na stronie internetowej www.jedzsmacznieizdrowo.pl.

Celem programu ‚Jedz smacznie i zdrowo’ jest nauczenie młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania, zachęcanie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania oraz uwrażliwianie na kwestię niemarnowania żywności. Program zorganizowała marka WINIARY, a partnerem społecznym programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.