3 czerwca do Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju zawitał niecodzienny gość z Zambii. Była to siostra Josefa Slaba z misji w Zambii pracująca w miejscowości Mpanshya. To tam mieszka Alic Phiri, którym uczniowie SP 4 opiekują się od 2006 roku, w ramach ‚adopcji serca’.

Siostra Josefa opowiedziała uczniom o tym jak żyją ludzie w Zambii, o ciężkich warunkach, biedzie, zmaganiu się z różnymi chorobami takimi jak AIDS. Pokazała prezentacje multimedialne i filmy o misji, którą prowadzą siostry Boromeuszki z Mikołowa. Pokazała jak żyje Alic i jego koledzy, jak uczą się i spędzają wolny czas. Niektórzy uczniowie z niedowierzaniem oglądali filmiki pokazujące tamte warunki, trudno było im zrozumieć  i uwierzyć w to, że w dzisiejszych czasach  dzieci w Afryce nie mają domów takich jak u nas w Jastrzębiu, tyko mieszkają w buszu, bez prądu, bieżącej wody, telewizji, Internetu, sklepów, opieki medycznej czy edukacji.

Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności uczniowskiej wręczył siostrze Josefie fundusze z wiosennej akcji charytatywnej, czyli ze sprzedaży pisanek wielkanocnych, wykonanych przez uczniów z klas IV – VI, oraz obiecał, że jeszcze w tym roku szkolnym postara się wysłać  paczkę z przyborami szkolnymi do Zambii. Również opiekunka kółka misyjnego wręczyła ofiarę złożoną przez rodziców dzieci z klas drugich. To spotkanie było lekcją , która pokazała, że tak  naprawdę niewiele potrzeba, aby uratować niejedno życie ludzkie, żeby pomóc przeżyć sierotom, dać  dziecku  realną możliwość wyjścia z kręgu biedy i ubóstwa poprzez zdobycie podstawowego wykształcenia i znalezienie przez niego w przyszłości pracy. Cieszymy się, że w naszym mieście jest tak dużo ludzi dobrej woli, którzy włączają się w szkolne akcje charytatywne.

inf. nad. przez Opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Barbarę Polnik