Z inicjatywy Stowarzyszenia ‚Wspólnota Polska’ samorządy w całym kraju goszczą dzieci i ich opiekunów z Białorusi. Pobyt w naszym kraju trwa 10 dni. Pomysłodawcą akcji ‚Lato z Polską’ był śp. Maciej Płażyński tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej.

W tym roku w naszym mieście gościmy 28 uczniów z Brześcia. Młodzież korzysta z gościnności jastrzębskich rodzin i opieki Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.
W poniedziałek rano uczestnicy akcji  zostali powitani przez prezydenta miasta Mariana Janeckiego w sali obrad Rady Miasta. Podczas spotkania prezydent m.in. przybliżył młodym rodakom z Brześcia historię Jastrzębia-Zdroju oraz zaprosił do udziału obchodach Dni Miasta. Prezydent przekazał drobne upominki, życząc przyjemnego pobytu i wspaniałych wrażeń z wizyty w Polsce.

Po wizycie w Urzędzie Miasta dzieci spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Gimnazjum nr 8. Dzieci i ich nauczyciele pochodzą z rodzin polskich kultywujących tradycje i dbających o zachowanie polskich korzeni. Elementem przewodnim akcji ‚Lato z Polską’ jest dbałość o doskonalenie i używanie języka polskiego, czego możliwość daje pobyt w Jastrzębiu-Zdroju i zaplanowane atrakcje.

Podczas pobytu zorganizowane będą między innymi: zwiedzanie zabytków Krakowa, wyjazd w Beskid żywiecki, zwiedzanie Cieszyna, a przede wszystkim możliwość kontaktu z rówieśnikami w jastrzębskich szkołach.