W pierwszy dzień lipca do naszego miasta zawita XIII Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski im. Jana Pawła II. Jak co roku, silną reprezentację stanowią członkowie i sympatycy Jastrzębskiego Klubu Abstynenta ‚Arka’.

1 lipca rowerzyści wyjadą z Raciborza i po pokonaniu 40 km dojadą do Jastrzębia-Zdroju. Tu jak co roku zostaną powitani, tym razem w Parku Zdrojowym. Właśnie od Raciborza do Jastrzębia wiedzie pierwszy odcinek rajdu środowisk trzeźwościowych. 
2 lipca uczestnicy rajdu wyjadą dalej w Polskę. Odwiedzą m.in takie miasta jak Żywiec, Nowy Targ, Białystok, Olsztyn, Świnoujście, Żary, Kłodzko czy Głubczyce. Finał rajdu odbędzie się 13 sierpnia w Raciborzu.
Celem rajdu jest promowanie zdrowego trybu życia i pokazanie, że warto żyć bez alkoholu. W zależności od pogody, raz w palącym słońcu, innym razem w strugach deszczu będą przemierzać Polskę.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka ‚Tęcza’, a jego pomysłodawcą i komandorem Marian Niewiadomski.