Członkowie Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju: Piotr Lilla, Dariusz Mildner, Jarosław Baliński, Leszek Kopczyński i Andrzej Mandrysz 20 lipca wyruszają w góry Tien Szan, by zdobyć szczyt Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Dzisiaj prezydent miasta Marian Janecki wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Baradziejem przekazali uczestnikom wyprawy pięć kompletów specjalistycznej odzieży ekspedycyjnej.

Tien Szan to jeden ze szczytów, którego zdobycie zaliczane jest do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery.

W polskiej tradycji alpinistyka jest bardzo ważna i znacząca na arenie światowej. Jastrzębski Klub Wysokogórski należy do jednych z najlepszych w kraju i każdą wyprawę śledzimy z wielkim zainteresowaniem. My ze swej strony życzymy udanej podróży i szczęśliwego powrotu – podkreślił prezydent miasta Marian Janecki.

Zakupione przez miasto kurtki i spodnie puchowe kosztowały 21 825 zł.

Taki ubiór pozwala spędzić noc bez namiotu – wyjaśnia Dariusz Mildner.

Uczestnicy wyprawy zaznaczają, że góra Chan Tengri jest bardzo trudna technicznie, a zdobywanie szczytu dodatkowo utrudnia kapryśna pogoda. Właściwa akcja górska rozpocznie się z bazy na wysokości 4200 m n.p.m.

To najtrudniejsza góra, na którą jadę – mówi Dariusz Mildner. – Temperatura może spać nawet do minus 40 stopni, wszystko zależy od tego, jaka będzie siła wiatru. Ze względów bezpieczeństwa będziemy startować od strony północnej, gdyż po stronie południowej schodzi więcej lawin – dodaje.

Ekspedycja potrwa miesiąc.