Z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 15 września w Warszawie zainaugurowano ogólnopolską  kampanię ‚Idziemy na wybory’. Twarzą tej kampanii jest niepełnosprawny jastrzębianin Janusz Świtaj.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Marian Janecki.

Wysoka frekwencja wyborcza służy Polsce, służy polskiej demokracji – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji kampanii ‚Idziemy na wybory’. Kampania informacyjna, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, zachęca osoby z niepełnosprawnościami do skorzystania z nowych możliwości zagłosowania w wyborach parlamentarnych 9 października: głosowania korespondencyjnego, głosowania za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a, głosowania przez pełnomocnika.

W ramach kampanii zostały przygotowane m.in. spoty telewizyjne, radiowe, reklamy prasowe i internetowe oraz filmy instruktażowe informujące, jak głosować.

Ambasadorem kampanii jest Janusz Świtaj, z którym uczestnicy spotkania połączyli się za pomocą Skype. Kampania jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Osób Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że 12 września Janusz Świtaj spotkał się w Urzędzie Miasta z prezydentem Marianem Janeckim. Tematem rozmów był właśnie udział pana Janusza w kampanii społecznej.

W jednym z jastrzębskich obwodów do głosowania, swój głos także odda niewidoma Hanna Pasterny. Jastrzębianka głos odda przy użyciu nakładki sporządzonej w alfabecie Braille’a. Hanna Pasterny jest znaną jastrzębską działaczką na rzecz osób niewidomych, a także autorką dwóch książek.

Janusz Świtaj oraz Hanna Pasterny od wielu lat są twarzami walki osób niepełnosprawnych o ich prawa oraz godne życie. Niesamowite jest to, że osoby niepełnosprawne mają w sobie tyle chęci, by uczestniczyć w wyborach, a wiele osób zdrowych w ogóle na wybory się nie wybiera, choć nic nie stoi im na przeszkodzie – powiedział prezydent miasta Marian Janecki.