28 września w Galerii Historii Miasta odbył się wernisaż  wystawy ‚Górnicze Pasje’. Autorem prezentowanych rzeźb wykonanych w  węglu i graficie jest Jarosław Namniestnik, emerytowany górnik kopalni ‚Jastrzębie’.

Tematem najczęściej podejmowanym przez rzeźbiarza jest kopalnia. Zwiedzając ekspozycję można zapoznać się z pracą górnika: rębacza, wiertacza, strzałowego czy kombajnisty. Rzeźby ‚rejestrują’ sprzęty i narzędzia używane kiedyś w kopalniach, jak również te współczesne. Najbardziej imponującą pracą jest ponad metrowa grafitowa rzeźba św. Barbary oraz Skarbnik wykonany z grafitu z elementami węgla.

W ramach projektu  wydana została dwujęzyczna publikacja w formie katalogu, która otrzymać można bezpłatnie w siedzibie Galerii. Wystawę zwiedzać można do 5 grudnia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.30.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko

 

Anna Lerch
Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju
Galeria Historii Miasta

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński