14 października Galeria Historii Miasta gościć będzie prof. dr hab. Irenę Bukowską-Floreńską, która podczas wykładu ‚Tradycje twórczości plastycznej górników’ przybliży tematykę górniczej sztuki na przykładzie rzeźby w węglu.
Profesor Irena Bukowska-Floreńska, związana od 1978 roku z Uniwersytetem Śląskim, jest autorką licznych publikacji naukowych na temat górniczej kultury.  Okiem etnologa od wielu lat z pasją bada śląską kulturę w jej różnych przejawach i aspektach.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 premierowym pokazem filmu dokumentalnego ‚Górnicze Pasje’. Film opowiada o twórczości rzeźbiarza Jarosława Namniestnika, emerytowanego górnika kopalni ‚Jastrzębie’. Wykład ‚Tradycje twórczości plastycznej górników’ przewidziany jest na godz. 17.30.

Do 5 grudnia w Galerii Historii Miasta zwiedzać można wystawę rzeźb w węglu i graficie Jarosława Namniestnika. Piątkowe wydarzenie jest kolejnym etapem projektu ‚Ginąca twórczość plastyczna środowisk górniczych na terenie miast Jastrzębie-Zdrój i Karwina’ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński