OFFO 2011 to czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego  przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna znana także za granicami kraju. Festiwal skierowany jest do zaproszonych twórców, zarówno polskich, jak i zza granicy. Jastrzębie-Zdrój swój największy udział w festiwalu będzie miało w sobotę 5 listopada.

Podczas OFFO w 42 górnośląskich galeriach będzie można zobaczyć wystawy festiwalowe. W Festiwalu bierze udział 22 autorów zagranicznych i 45 polskich oraz 4 grupy twórcze.
W jego ramach odbędzie się także wystawa prac zakwalifikowanych na I Międzynarodowy Konkurs Fotografii Otworkowej o nagrodę serwisu Fotografia Otworkowa (201 prac 39 autorów z kraju i zagranicy).  Podczas Festiwalu poznać można prace pochodzące m.in. z Francji, Argentyny, Kanady, USA czy Ukrainy. Prezentacje ograniczone zostały do wielozdjęciowych zwartych zestawów. Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, pokazy.

Tak duża liczba wystaw pozwala ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz również wielość punktów widzenia
i poglądów na temat fotografii, sztuki czy, po prostu, rzeczywistości.

Harmonogram:

5 listopada

Galeria Katakumby
godz. 12.00 Wernisaż wystawy Artura Gawina ‚Architektura Krakowa’
godz. 12.30 Georgia Krawiec: ‚(O)środki Camery obscury – wycieczka po Europie’ – wykład

Galeria ‚Magazyn 22’
od godz. 16.00
Leszek Krutulski ‚Studio półportretów’
Paweł Janczaruk ‚Galeria Jednego Dnia’ (wymiana fotografii)
od godz.19.00 pokaz aparatów otworkowych (twórcy – Tomasz Bielawski, Michał Gozdek, Kuba Luboradzki), spotkania autorskie promocja książki Pawła Janczaruka ‚Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach’, konkurs publiczności na najlepszą fotografię OFFO Objazdowego z nagrodami w postaci aparatu otworkowego ‚Omfman’ (Galeria ‚Magazyn 22’, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie-Zdrój)

Galeria ‚Epicentrum’
godz.18.00 otwarcie Festiwalu, wernisaż wystawy Ryszarda Karczmarskiego ‚Duchowość miejsca’ oraz wystawa-pokaz stereofotografii otworkowej Tadeusza Bielawskiego ‚Na gołe klaty…’