28 października w Jastrzębiu-Zdroju odbył się X Regionalny Dzień Treningowy Olimpiad Specjalnych. Z tej okazji w hali Omega rozegrano szereg zawodów sportowych, w których udział wzięło ponad 80 zawodników z całego województwa śląskiego.

Zawody rozpoczęły się przed godziną 10.00. Wtedy to powitani zostali wszyscy uczestnicy X Regionalnego Dnia Treningowego Olimpiad Specjalnych. Wśród zawodników można było zauważyć młodych niepełnosprawnych sportowców z Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika czy Rudy Śląskiej. Ceremonia otwarcia nie mogła obyć się bez wniesienia, a właściwie wypuszczenia za pomocą balonów flagi olimpiad specjalnych. – Miło w Jastrzębiu-Zdroju gościć was wszystkich, uczestników Olimpiad Specjalnych. Uważam zawody za otwarte – powiedział do wszystkich zgromadzonych Franciszek Piksa, doradca prezydenta miasta. Po tych słowach przyszedł czas na sportową rywalizację.

Regionalny Dzień Treningowy jest ukoronowaniem całorocznych przygotowań zawodników w ramach tzw. Programu Treningu Aktywności Motorycznej. Jest to program sportowo-rehabilitacyjny skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz do osób ze znacznymi dysfunkcjami ruchowymi. Zawodnikami są osoby, które nie mogą brać udziału w tradycyjnych dyscyplinach sportowych.

Organizatorami zawodów są: sekcja Terenowa Olimpiad Specjalnych ‚Iniemamocni’, Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera, Śląski Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tegoroczne zawody dofinansowane są ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój w ramach realizacji zadania publicznego Miasta w dziedzinie kultury fizycznej dzieci i młodzieży oraz krajoznawstwa.