Prezydent miasta Marian Janecki został odznaczony za zasługi w dziedzinie wynalazczości. Ceremonia dekoracji odbędzie się 18 listopada w Urzędzie Saint Josse w Brukseli.

Okazją do nadania odznaczeń są organizowane rokrocznie Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik ‚BRUSSELS INNOVA’. W siedzibie Urzędu Saint Josse wręczy je burmistrz Jean Demandez w asyście Florent Godin, prezesa Targów.

Celem odznaczeń jest uhonorowanie osób i instytucji, których działalność przyczynia się do rozwoju wynalazczości, promocji wynalazków i innowacji oraz wdrożeń. Z wnioskiem o nadanie prezydentowi Jastrzębia-Zdroju odznaczenia wystąpili dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego poprzez firmę Eurobusiness – Haller.

Prezydent miasta cały czas wspiera działalność innowacyjną naszej szkoły, dzięki czemu możemy brać udział w światowych konkursach i promować miasto Jastrzębie-Zdrój – wyjaśnia Jerzy Maduzia, dyrektor Zespołu Szkół nr 6.

Obecnie uczeń i absolwenci szkoły: Janusz Stulfig, Michał Walczak i Marcin Kiwak, a także dyrektor Jerzy Maduzia, jego zastępca Krzysztof Smyczek oraz nauczyciel Sylwia Kalita Suska biorą udział w Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik ‚BRUSSELS INNOVA’, gdzie prezentują projekt pn. ‚Neutralizator paliw’.

Przypomnijmy, że uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 od lat biorą z powodzeniem udział w różnych targach w kraju i na świecie. W kwietniu tego roku w Paryżu ‚Portal Innowacyjnego Technika’ z Zespołu Szkół nr 6 zdobył III miejsce w konkursie ‚Concours Lépine’. Uczniowie Sobieskiego wystawiali tam swoją pracę ‚Portal Innowacyjnego Technika’, w skład którego wchodzą: ‚Projekt życia’, ‚Komputerowy system agentowy wspomagający kreatywność w podejmowanie decyzji w inwestycjach giełdowych’, ‚Multimedialne Laboratorium Wysokich Napięć’ oraz ‚YCA-FC’.