W błysku fleszy 18 listopada już po raz trzynasty najlepsze przedsiębiorstwa oraz osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla naszego regionu uhonorowane zostały jedną z najbardziej prestiżowych nagród na Śląsku – ‚Czarnym Diamentem’. Uroczysta gala, podczas której wręczane były statuetki, odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

‚Czarny Diament’ jest wyróżnieniem ustanowionym przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia gospodarcze, technologiczne, w ochronie środowiska, przeciwdziałaniu bezrobociu, wspieraniu inicjatyw społecznych i współpracy z samorządem terytorialnym. Statuetka ma kształt ściętego pnia dębu, osadzonego na podstawie z czarnego granitu, którą oplata korzeniami, a w ściętej części pnia wbity jest sześcian symbolizujący czarny diament – węgiel.

fot. Arkadiusz Gola, Dziennik Zachodni

W tym roku wśród laureatów zasłużonych dla rozwoju regionu znalazły się m.in. dwie firmy z Jastrzębia-Zdroju. Są to: Advicom Sp. z o.o. i Eko Mar Sp. z o.o.

Kapituła, w której zasiada m.in. prezydent Jastrzębia-Zdroju Marian Janecki, przyznała też nagrody specjalne. Otrzymali je: Ivan Del Vechio, ambasador Republiki Chorwacji w RP, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego, Adam Zdziebło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Specjalnie dla uczestników uroczystości koncert ‚Muzyczne przeboje’ zagrała Akademicka Orkiestra Dęta pod dyrekcją profesora Michała Klauzy.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Ministerstwo Gospodarki. Organizatorem uroczystości była Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, a współorganizatorami miasta: Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski i Żory.