Srebrny medal na Światowych Targach Wynalazczości w Brukseli oraz Główna Nagroda BRUSSELS INNOVA 2011 to osiągnięcia tegorocznych absolwentów technikum w ZS nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego. Marcin Kiwak i Michał Walczak w połowie listopada zaprezentowali w Brukseli projekt pn. ‚Neutralizator paliw’.

To ogromny sukces ‚Sobieskiego’ i absolwentów. Promotorami pracy są panowie Krzysztof Smyczek i Jerzy Maduzia. Wszystkie tłumaczenia do pracy wykonały panie: Krystyna Galant (język angielski) i Ewa Maduzia (język francuski). Tłumaczenia symultaniczne podczas targów dokonywała pani Sylwia Kalita-Suska. Przy realizacji projektu pomagali także uczniowie: Marcin Grygierek (3tb) i Janusz Stulfig (2td), a także pan Łukasz Szostok. Zespół Szkół nr 6 był w Brukseli jedną z dwóch szkół średnich z Polski w towarzystwie renomowanych instytutów badawczych i wyższych uczelni, w tym także zagranicznych z takich państw jak: Malezja, Iran, Algieria, Maroko, Rumunia, Rosja, Francja, Belgia, Mołdawia czy Chorwacja.

To kolejny sukces ‚Sobieskiego’. W ostatnich dwóch latach szkoła zdobyła następujące nagrody o zasięgu międzynarodowym:
– Złoty medal w konkursie ‚INTARG’ w Katowicach (2010)
– Brązowy medal w konkursie Brussels Innova w Brukseli (2010)
– Brązowy medal w konkursie ‚Concours Lépine’ w Paryżu (2011)

Grupa uczniów i ich promotorów za swoje osiągnięcia otrzymała listy gratulacyjne od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej za wkład w promowanie innowacyjności na świecie.

Więcej na temat finalistów oraz samego projektu będzie można przeczytać w grudniowym numerze gazety ‚Jastrząb’.