W czwartek 3 listopada w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego odbył się wieczór wspomnień z podróży do Indii. Pani Manuela Vaidyan – jako główny organizator tego spotkania – z pomocą pani Ilony Zmudy przygotowały mnóstwo atrakcji.

Podczas prawie dwuipółgodzinnego spotkania uczniowie oraz nauczyciele uczestniczący w tym wieczorze poznali Indie z zupełnie innej strony – z podróży do krainy kontrastów, wywołującej wiele emocji, poruszającej wszystkie zmysły, z podróży w głąb siebie.
Organizatorki zadbały o każdy szczegół, by ukazać słuchaczowi magię tego kraju. Unoszący się w powietrzu zapach indyjskich kadzideł, mieszał się z niesamowitym zapachem indyjskiej kawy.  Z kolei jej smak wraz ze słodyczami, wykonanymi według indyjskich przepisów, powodował, iż mogliśmy przenieść się w czasie i  zakosztować hinduskiego życia.
Bajeczne zdjęcia, wyświetlane na tablicy interaktywnej wraz z opowieściami pani Manueli wprowadzały nas w  z każdą chwilą w niesamowity świat Indii. Mogliśmy poznać  zwyczaje, tradycje oraz kulturę mieszkających tam ludzi, która jakże odmienna jest od naszego europejskiego stylu życia.

Dzięki prezentowanym zdjęciom,  spotkaliśmy świętych mężów,  przebywaliśmy zarówno wśród cudów natury, takich jak  rajskie plaże, pola ryżowe, góry, jeziora, ale i wśród wspaniałej architektury, ukazującej świątynie drawidyjskie, buddyjskie czy chrześcijańskie. Udaliśmy się do  sielskich wiosek, jak i w miejskie dzielnice nędzy, aby zobaczyć codzienne życie ludzi.  Barwne, tradycyjne ręcznie szyte stroje, precyzyjne wykonane tatuaże, zdobiące dłonie i stopy – to sztuka nad sztukę.
Podsumowując, nie była to tylko wyprawa krajoznawcza, ale i podróż do wnętrza siebie. Zobaczyliśmy, że  czas w Indiach przybiera inny wymiar

Na zakończenie, każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkę z podróży w głąb serca Indii.
Ten magiczny świat Indii ukazany jest nadal,  w minimalnym stopniu,  w postaci wybranych zdjęć   w pracowni  geograficznej.  Zachęcam do ich zobaczenia.

                                                                                                           inf. nad. nauczyciel ZSMS