Igrzyska odbywały się od 29 lutego do 3 marca w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej, a jastrzębianie reprezentowali tam województwo śląskie.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 9 brali udział w dyscyplinie łyżwiarstwo szybkie na dystansach 111 m, 333 m, 500 m, 777 m i 1000 m. Trenerem zawodników był Jarosław Gilga.

Występ zawodników zakończył się wielkim sukcesem:

Małgorzata Litewiak –  srebrny medal na dystansie 111 m, brązowy medal na dystansie 333 m

Karolina Bugaj – brązowy medal na dystansie 500 m, brązowy medal na dystansie 777 m, brązowy medal na dystansie 1000 m

Marta Wullert – złoty medal na dystansie 500 m, złoty medal na dystansie 777 m, złoty medal na dystansie 1000 m

Szymon Jankowski – złoty medal na dystansie 500 m, złoty medal na dystansie 777 m, złoty medal na dystansie 1000 m

Mateusz Skrobol – złoty medal na dystansie 777 m

Na VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych przyjechało do Kielc i Skarżyska – Kamiennej  360 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców, 120 trenerów i 35 sędziów z całej Polski oraz ekipa z Niemiec. Podczas Igrzysk zawodnikom towarzyszyła ekipa ratowników i lekarzy z Centrum Ratownictwa Medycznego w Rybniku i Zabrzu, rehabilitanci i fizjoterapeuci z programu Zdrowi Sportowcy oraz ponad 150 wolontariuszy.

Patronat honorowy nad Igrzyskami objęła pani prezydentowa Anna Komorowska. Ogólnopolskie Igrzyska, rozgrywane były pod hasłem „Nie jesteś inny”.Cel imprezy to popularyzacja sportów zimowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Olimpiadach Specjalnych, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i obozów, stworzenie warunków do rywalizacji i sprawdzenie poziomu możliwości zawodników z różnych regonów Polski w sportach zimowych. Podczas uroczystej ceremonii zakończenia VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych wytypowano reprezentację Polski na X  Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. 

Dwoje zawodników jastrzębskiej sekcji –  Marta Wullert i Szymon Jankowski – wróciło do Jastrzębia także z nominacjami do reprezentowania Polski na X  Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej w 2013 roku.