Tym razem tzw. „poligonem doświadczalnym” stała się szkoła  Rizas  na greckiej wyspie Zante w obrębie pięknego miasta Zakynthos. Wcześniej jastrzębska SP 1 odwiedziła już szkoły w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Tym samym nauczyciele, uczniowie oraz ich rodziny, gościły w Jastrzębiu uczestników realizowanego projektu, szlifując język, wzbogacając warsztat pracy i poszerzając horyzonty.

Wszystko to odbyło się dzięki realizacji unijnego projektu i nawiązywaniu międzynarodowej współpracy. Obecnie szkoła uczestniczy w projekcie: „ Mali artyści Europy”, w którym współtowarzyszami są szkoły w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji i Francji. Kolejna robocza wizyta miała przybliżyć pracę i organizację szkoły w Rizas –Zakynthos, położonego na uroczej i obfitującej w endemity (żółwie carretta-carretta) wyspie u południowo-zachodnich wybrzeży Grecji, otoczonej morzem Jońskim.

Szkołę reprezentowało dwóch nauczycieli: Anita P. Klajn i Marek Cypryś oraz troje uczniów: K.Kałuża, M.Tokarek i M.Wąsik.

W trakcie wizyty jastrzębski team ze Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczył w różnych zajęciach, spotkaniach z lokalnym artystą oraz typowo organizacyjnych meetingach n-li, podczas których omawiane były dotychczas wykonane zadania. Wszyscy zaproszeni goście z Francji, Hiszpanii, Polski i Wielkiej Brytanii partycypowali w pokazach muzycznych, tańcach narodowych, małych formach parateatralnych i spotkaniach kulinarnych związanych z lokalną tradycją i specyfiką wyspy.

Uczniowie wraz z nauczycielami odbyli też ciekawą wyprawę do Olimpii, nawiązującą do historii starożytnej oraz wycieczki po wyspie: do Laganas Bay, Centrum Edukacyjnego w Lithakii, zatoki Wraku  oraz uroczego zakątku Bohali.

Niezwykle sympatycznym podsumowaniem było również spotkanie w ratuszu z udziałem lokalnych władz: burmistrza i jego zastępcy. Cała wizyta przebiegała w przyjaznej atmosferze, wskazując jednocześnie na aspekty codziennej działalności szkoły, jej organizacji, co stanowiło zapewne wielką inspirację dla  nauczycieli, jak też uczniów dając wskazówki do dalszej pedagogicznej pracy na płaszczyźnie międzynarodowej.

inf. nadesłana SP 1