Zdecydowaliśmy się obchodzić Dzień Patrona w kwietniu, ponieważ w tym właśnie miesiącu przypadają rocznice zbrodni katyńskiej oraz kwietniowej wywózki na Sybir w 1940 roku.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 w świetlicy. Uczniowie prowadzący uroczystość serdecznie powitali panią dyrektor Joannę Kossowską, prezesa Związku Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju Ryszarda Czerneckiego, członków związku oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Wszyscy zebrani wspólnie z zespołem przygotowanym przez p.Mariolę Rojek odśpiewali hymn państwowy.

Następnie konferansjerzy – Dominika Skwira i Olgierd Kowaliszyn z klasy II a – w krótkim wstępie  przedstawili przeżycia Sybiraków na zesłaniu, ich ofiarność, odwagę i mądrość. Podkreślili, że są dla nas wzorem do naśladowania i że jesteśmy dumni, iż to właśnie nasze gimnazjum nosi imię Zesłańców Sybiru. Zaprosili też zebranych na drugą część przedstawienia „Babci-sybiraczki” zatytułowanej „Młodzi kontra starzy”, które przygotowało piętnaścioro uczniów klasy II a wraz z wychowawczynią, Barbarą Jasiak. Scenariusz napisała Katarzyna Moczoł, dekoracje przygotowały: Magdalena Rutz-Brzostek i Anna Wawrzkowicz. Za efekty dźwiękowe odpowiadał Szymon Mizera z klasy II a. 

Podczas przedstawienia widzowie mogli prześledzić nietypową lekcję historii, na którą zaproszono byłych zesłańców. Goście opowiadali uczniom o swoich przeżyciach na zesłaniu. I chociaż na początku nie wszyscy byli zainteresowani opowieściami starszych ludzi, to na koniec okazało się, że nawet ci z pozoru mało wartościowi gimnazjaliści potrafią dotrzymać słowa i wykazać się honorem. Tak więc cele lekcji zostały osiągnięte.

Przedstawienie wszystkim się podobało, a po jego zakończeniu głos zabrała organizatorka uroczystości – Ilona Makowska. Podsumowała V edycję Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zesłańcach Sybiru:

 I miejsce – Michał Bogdanowicz (III a)

II miejsce – Olgierd Kowaliszyn (II a) i Kamil Asztemborski (III a)

III miejsce – Monika Kotlarska (I a) i Patryk Tomiczek (II c)

Zwycięzcom konkursu dyplomy i nagrody wręczali: dyrektor Joanna Kossowska oraz Ryszard Czernecki. Dyplom za liczny udział w Konkursie Wiedzy o Zesłańcach Sybiru otrzymała klasa II a. Odebrała go wychowawczyni tej klasy. Ryszard Czernecki, wręczając dyplom, podziękował Barbarze Jasiak za przygotowanie przedstawienia oraz za pięcioletnią już współpracę. Pogratulował też Katarzynie Moczoł oryginalnego scenariusza.

Na koniec wszyscy odśpiewali „Marsz Sybiraków”. Uczniowie udali się do klas, a nasi goście ze Związku Sybiraków zostali zaproszeni na mały poczęstunek. Na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej przedstawienie obejrzeli wszyscy uczniowie naszego gimnazjum.

Tak upłynął Dzień Patrona w naszej szkole. Po raz pierwszy i ostatni w budynku przy ul. Kaszubskiej 2. W przyszłym roku będziemy obchodzić go w nowej siedzibie – przy ul. Wielkopolskiej 20.

Inf. nad. ZS7