Cieszę się, że Państwo bierzecie sprawy w swoje ręce, bo wasza obecność tutaj świadczy o tym, że chcecie pracować i potraficie tej pracy szukać. Życzę, aby nawiązane kontakty zaowocowały dalszymi rozmowami prowadzącymi do zawarcia umów o pracę – przywitał przybyłych na targi Krzysztof Baradziej, zastępca prezydenta miasta.

Oprócz możliwości zapoznania się z ofertami pracy i szkoleń, osoby poszukujące zatrudnienia miały okazję spotkać się bezpośrednio z pracodawcami oraz umówić się na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy.

W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 40 wystawców, w tym 30 pracodawców, a ponadto urzędy pracy z ościennych miast i instytucje szkoleniowe. Na zainteresowanych czekało około 500 ofert pracy. Przedsiębiorcy poszukują zwłaszcza kasjerów, sprzedawców, kolporterów ulotek. Na zatrudnienie mogą liczyć również kelnerzy, kucharze czy przedstawiciele handlowi. Pojawiają się też miejsca pracy w administracji.

Myślę, że targi pracy są doskonałą okazją do tego, aby w ciągu kilku godzin jak najwięcej osób bezrobotnych i poszukujących pracy mogło zapoznać się z ofertami, które są na rynku – wyjaśnia Andrzej Koba, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

W marcu w ewidencji PUP znajdowały się 3924 osoby bezrobotne, zarejestrowano 451 bezrobotnych, natomiast z ewidencji urzędu wyłączono 625 osób. Wpłynęło 218 ofert pracy oraz 83 oferty pracy za granicą w ramach sieci EURES. Stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła 13,5%, w województwie śląskim 11,1%, a w Jastrzębiu-Zdroju 9,8%.