Święto wszystkich dzieci rozpoczęło się od krótkiej prelekcji policjanta z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji. Spotkanie to było okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz do obdarowania najmłodszych upominkami z okazji ich święta. Sportowe rozgrywki oraz konkurs plastyczny nt. "Szalik atrybutem kibica” to tylko niektóre atrakcje jakie zostały przygotowane dla naszych milusińskich. Zadaniem naszych wychowanków było również zaprojektowanie stroju kibica oraz wypisanie listy z zasadami radosnego kibicowania. Szczególnie oczekiwanym było spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Strażacy zaprezentowali zainteresowanym uczniom wóz strażacki oraz sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych. Dużo radości zarówno dzieciom jak i nauczycielom sprawił pokaz specjalnie wyszkolonych psów ratowniczych. Imprezę zwieńczono integracją całej społeczności szkolnej podczas prowadzonych zabaw przez harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Na twarzach wszystkich dzieci zagościł tego dnia szczery uśmiech.

Kontynuacją obchodów Dnia Dziecka był, już tradycyjnie obchodzony w tej placówce, „Dzień Szkoły bez Przemocy”. W związku z hasłem przewodnim VI edycji Programu: „Kibicuję Fair Play", obowiązkiem każdej szkoły, organizującej na swoim terenie obchody tego święta, było przygotowania rozgrywek sportowych promujących ideę bezpiecznego kibicowania i zasad fair play. My również wywiązaliśmy się z tego zobowiązania, zapraszając uczniów do udziału w spartakiadzie integracyjnej, łączącej rozgrywki sportowe z potyczkami umysłowymi związanymi z  tematyką sportową oraz przyłączając się do obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich . Z uwagi na charakter naszej placówki przebieg zabawy został tak zaplanowany, aby  dobrze bawić mogły się wszystkie dzieci, bez względu na to z jakimi problemami zdrowotnymi muszą się borykać. Podczas całej zabawy zawodników nie opuszczał dobry humor i wola walki, a cała impreza przebiegała w duchu zdrowej rywalizacji sportowej.

Nie lada atrakcją tego dnia było również spotkanie uczniów z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Białogród. Dziewczęta i chłopcy wzięli udział w prezentacji strojów historycznych, pokazie walk rycerskich oraz wysłuchali legend i mitów słowiańskich. Najwięcej emocji wzbudziła jednak możliwość przymierzenia rycerskiego stroju oraz przygotowane, na tę okazję przez naszych gości, zabawy zręcznościowe. To spotkanie współczesności z historią pozwoliło nam nie tylko odwrócić uwagę uczniów od ich dolegliwości, ale też pokazać im jeszcze jeden sposób na konstruktywne spędzanie czasu wolnego, stanowiący skuteczną alternatywę dla nudy i destrukcyjnych zachowań.

Inf. nad. Dorota Matlakiewicz, Lucyna Różek