Pretekstem do spotkania była otwarta od kilku dni w galerii wystawa "Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła", prezentująca plansze z jednego z najpopularniejszych komiksów polskich autorstwa Janusza Christy.

W spotkaniu wzięła też udział Paulina Christa, wnuczka Janusza, jedyna sukcesorka jego twórczości, oraz Wojciech Łowicki, komisarz wystawy. Prelegent barwnie – dosłownie i w przenośni – opowiadał o różnicach w "kresce" takich tuzów polskiego komiksu jak: Tomasz Baranowski, Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Henryk Chmielewski, Jarosław Polch czy rzeczony Janusz Christa. Wspomniano także o pracach jedynej w tym męskim ansamblu Damy, Szarlotty Pavel. Ilustracje z takich arcydzieł jak: "Tytus, Romek i A’ Tomek", "Kapitan Żbik", "Torgal" czy "Jonek, Jonka i Kleks" były wspomnieniem dzieciństwa dla starszych uczestników prelekcji, a ciekawostką naukową dla młodszych. W podstawie programowej dla gimnazjów jednym z haseł jest bowiem specyfika komiksu jako gatunku sztuki.            

Spotkanie zakończył quiz z wiedzy o Kajko, Kokoszu i ich przyjaciołach, w którym nagrody ufundowane przez firmę Egmonton Poland prawie w całości wygrali uczniowie ZS nr 5. 

Inf. nad. Andrzej Ślakowski