Konkurs skierowany był do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz wszystkich rodzajów szkół specjalnych, które przystąpiły do programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Zadaniem uczestników było przygotowanie i przeprowadzenie projektu dla lokalnej społeczności, którego głównym przesłaniem miała być idea spożywania  5 porcji warzyw, owoców lub soku. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą wyniesioną z lekcji przeprowadzanych w trakcie trwania całego programu. Efekty swojej pracy uczestnicy utrwalali w sprawozdaniach w postaci foto- lub video relacji, a także w formie plakatów, artykułów prasowych i innych.

Zwycięski projekt

„Pijmy sok przez cały rok” – to tytuł piosenki, którą uczniowie z Jastrzębia–Zdroju zjednali sobie jury w pierwszym etapie eliminacji. – Idea i przesłanie konkursu były bliskie moim uczniom, dlatego też realizacja zadań konkursowych nie sprawiała im żadnych problemów. Udało nam się włączyć w projekt rodziców, którzy w bardziej świadomy sposób podchodzą teraz do diety swoich pociech – mówi Dorota Wrześniewska ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Jastrzębiu–Zdroju. Uczniowie przygotowali także krótkie przedstawienie, w którym zachęcali społeczność lokalną (w tym dzieci przedszkolne, uczniów innych klas, rodziców i  dziadków) do zmiany nawyków żywieniowych. Do projektu włączyli się również rodzice, którzy napisali słowa zwycięskiej piosenki. Nagranie zyskało popularność wśród lokalnej społeczności, gdyż autorską płytę uczniowie chętnie rozdawali mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju.

W drugim etapie, reprezentacja z województwa śląskiego rywalizowała z 15 innymi województwami. Internauci wybrali 5 najlepszych prac. Wyróżnieni autorzy wraz z nauczycielami uczestniczyli następnie w Wielkim Finale, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ostatni etap konkursu miał formę turnieju sprawdzającego wiedzę uczniów, zdobytą podczas lekcji przeprowadzanych w ramach kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody. Laureaci otrzymali: laptop, rzutnik multimedialny, a także gry edukacyjne. – Byłam bardzo dumna, kiedy podczas Wielkiego Finału moi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i tym samym zdobyli I miejsce w kraju. Udział w projekcie dał nam wiele satysfakcji, ale też poczucie, że zrobiliśmy coś ważnego dla naszej społeczności lokalnej –  mówi Dorota Wrześniewska.

Wspólne działania przynoszą efekty

Celem kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest propagowanie właściwych nawyków żywieniowych, które mają polegać na codziennym spożywaniu odpowiedniej ilości produktów bogatych w witaminy, minerały oraz mikro– i makroelementy. – Już od kilku lat staramy się aktywnie promować zdrowe odżywianie, między innymi poprzez drugą edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Chcemy dzięki temu zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat zdrowej diety, bogatej w warzywa, owoce i soki – mówi Barbara Groele, Sekretarz Generalny  Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, organizator kampanii.

Do całej kampanii włączyli się nie tylko najmłodsi, ale również ich rodzice, nauczyciele i lekarze. Wspólnym siłami przygotowywali projekty konkursowe, przeprowadzali lekcje na podstawie przesłanych materiałów edukacyjnych i zdobywali wiedzę na temat prawidłowej diety. – Wśród społeczeństwa występuje stosunkowo niska świadomość, na temat tego, jak ważne dla zachowania zdrowia jest włączenie 5 stugramowych porcji warzyw i owoców do codziennej diety. Programy edukacyjne, dotyczące prowadzenia urozmaiconej i zbilansowanej diety, są dlatego niezwykle istotne w procesie kształtowania nawyków żywieniowych nie tylko u najmłodszych – uważa lekarz Robert Fastyn.

Program sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Inf. nad Maria Jaraszek – Health Think