Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę 8 lipca w Galerii Historii Miasta. Zebranych gości powitał ks. Jan Raszyk. –  Wystawa została przygotowana ze współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Przedstawiona jest tutaj nie tylko historia kościoła, ale historia ewangelizacji na ziemi śląskiej i cieszyńskiej. Przedstawione są dzieje reformacji. Można zobaczyć zdjęcia z okresu międzywojennego i powojennego, a także zobaczyć dokumenty i książki z czasów kiedy Polska nie istniała na mapach – powiedział na wstępnie ksiądz Jan Raszyk.

Podczas wernisażu każdy z odwiedzających mógł wziąć udział w prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną ks. Prob. Adama Maliny. 

Wystawa pokazuje życie parafii na przestrzeni 100 lat. Pokazuje miejsca historyczne, uczęszczane do dziś. Ta wystawa jest cząstką naszego miasta – powiedział podczas wernisażu prezydent miasta Marian Janecki.

Uroczyste przekazanie kluczy i otwarcie drzwi świątyni w Ruptawie nastąpiło 22 października 1912 roku. Aktu poświęcenia kościoła dokonał Generalny Superintendent ksiądz D. Nottebohm z Wrocławia w asyście Superintendenta księdza Nowaka, księdza Jendersie z Żor i miejscowego proboszcza, budowniczego kościoła księdza Karola Klausenitzera. Kościół Świętej Trójcy zbudowany został na rzucie prostokąta, z przylegającą czworoboczną wieżą z cegły na fundamencie kamiennym, jest jednonawowy, salowy, z wyodrębnionym prezbiterium. Duże wielokwaterowe okna mają kształt pionowego prostokąta zamkniętego półkoliście.

GALERIA ZDJĘĆ