Tłumy jastrzębian przybyły w pierwszą niedzielę września do Parku Zdrojowego, by po raz kolejny, za darmo skorzystać z podstawowych badań, a także zasięgnąć opinii specjalistów. Tegoroczny Festyn Zdrowia, przyciągnął tak wiele osób, że do niektórych specjalistów ustawiały się długie kolejki. A wybór rodzaju badań i ilość wystawców była w tym roku rekordowa – Czternaste Dni Promocji Zdrowia nazywamy także białą niedzielą. Jest to impreza wpisana  już na stałe w harmonogram imprez. Te dni promocji zdrowia wpisują się w nasz program profilaktyki dla wszystkich mieszkańców – powiedział otwierający Festyn Zdrowia, doradca prezydenta Franciszek Piksa.

Wśród wielu stoisk, jakie ustawione zostały w parku oraz Domu Zdrojowym, znalazły się punkty wykonujące bezpłatne badania laboratoryjne i diagnostyczne, przeprowadzające konsultacje lekarskie i pielęgniarskie. Można było także spróbować zdrową żywność i zapoznać się ze sprzętem medycznym. Pokazy udzielania pierwszej pomocy przyciągały osoby, którym nie jest obojętna umiejętność ratowania drugiego człowieka. W Domu Zdrojowym można było natomiast skorzystać z leczniczych masaży oraz oddać krew. Chętni mogli skorzystać z bezpłatnej diagnozy logopedycznej i terapii przeciwbólowej. Badania wykonywane w parku to: poziomu cukru we krwi, poziomu cholesterolu, poziomu hemoglobiny we krwi, ciśnienia tętniczego krwi, krwi w kierunku wykrywania helicobacter pylori, spirometryczne – pojemności płuc, słuchu oraz grubości tkanki tłuszczowej. Przechadzając się pomiędzy stoiskami, można było zakupić zdrową żywność, skosztować specjalnego chleba, a także zobaczyć stoisko jastrzębskiego koła pszczelarzy, którzy jak zawsze na tego typu imprezach, zaprezentowali wszystko co tylko z miodem jest związane. Każdy kto przybył do parku mógł także wrzucić parę groszy do puszek członków Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, którzy tego dnia przeprowadzili zbiórkę pieniężną na akcję „Godne dzieciństwo”. Środki zostaną przeznaczone na kompleksową pomoc potrzebującym dzieciom realizowaną w postaci dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych i odzieży oraz zapewnienia paczek na święta.

Początki to rok 1999 i mała sala w kinie „Panorama”. Z roku na rok mieszkańcy coraz chętniej przychodzą na nasz Festyn Zdrowia. Teraz większość już wie, że pierwsza niedziela września, to ten czas, kiedy w Parku Zdrojowym można za darmo się zbadać czy zasięgnąć opinii lekarskiej. Kiedy dostępność do lekarzy się zmniejszyła, wyszliśmy z taką inicjatywą do mieszkańców, by podstawowe badania można było załatwić za jednym razem w przyjemnej aurze parku – powiedziała Halina Humeniuk, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. Mimo zachmurzonego nieba można uznać, że aura dopisała:  nie doskwierał  upał, nie padało. Miła atmosferę tworzyła także wesoła muzyka, jaką można było usłyszeć ze sceny. Po rozpoczęciu festynu na scenie pojawiła się grupa GEM. Muzycy wykonali covery znanych piosenek. Gwiazdą niedzieli był jednak Damian Holecki, który przyciągnął pod scenę wiele osób. Wokalista zaśpiewał swoje największe przeboje, które wykonywał wraz z podśpiewującymi jastrzębianami.

Galeria zdjęć