Dzięki unijnym pieniądzom mamy ponad 240 km sieci kanalizacji sanitarnej, 57 przepompowni i czystą Ruptawkę u wylotu ze zmodernizowanej oczyszczalni.- Zdaliśmy egzamin na piątkę. Zrobiliśmy to, co wszyscy uważali za niewykonalne. Po środki startowało 290 projektów, a tylko 22 dostało dofinansowanie z Unii, przy czym nasz projekt jedno z najwyższych. W grudniu 2010 roku zakończyliśmy przedsięwzięcie. Pierwsze półrocze 2011 roku to był czas przygotowywania i składania dokumentów do rozliczenia inwestycji, natomiast od czerwca 2011 roku czekaliśmy na decyzję Komisji Europejskiej o zamknięciu projektu. Wreszcie w maju tego roku Jednostka Realizująca Projekt przy Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji S.A. otrzymała pismo w sprawie przygotowania procedury deklaracji zamknięcia, a Komisja Europejska wyliczyła płatność końcową, która trafiła na nasze konto – wyjaśnia Tadeusz Pilarski, dyrektor JZWiK.

Na ten sukces złożyło się wiele czynników. – Mieliśmy doskonałego inżyniera kontraktu i szczęście do dobrych wykonawców. Ponadto współpraca z gminami przebiegała bardzo sprawnie i wszystkie uchwały, które dotyczyły naszego projektu, były przegłosowywane, a mieszkańcy dzielnie znieśli uciążliwości związane z prowadzeniem tak wielkiej inwestycji oraz ściśle z nami współpracowali, za co serdecznie im dziękujemy – zaznacza Tadeusz Pilarski.

Cała inwestycja kosztowała 34 mln euro, z czego 84% kosztów pokryła Unia Europejska. Choć budowa się zakończyła, to jeszcze nie koniec, bo teraz projekt będzie monitorowany.