Co roku tego dnia przedstawiciele związków kombatanckich, władz miasta, zakładów pracy, służb mundurowych oraz uczniowie zbierają przy symbolicznym grobie w Ruptawie, by oddać hołd ofiarom sowieckich zbrodni.

Dążymy do pojednania, do pokoju, ale też musimy pamiętać o tych, którzy walczyli o wolność i o ten pokój zabiegali – podkreślił ksiądz dziekan Marek Zientek.

Jak przypomniał prezydent miasta Marian Janecki, dla Polaków Syberia to nie tylko kraina geograficzna, ale symbol wielkich cierpień.

Możemy tylko prosić pedagogów i nauczycieli: uczcie szacunku dla innych, jeżeli chcemy być szanowani. Naród, który nie zna historii ginie, odchodzi w zapomnienie. Pielęgnujcie każdą patriotyczną uroczystość, ale nie uczcie zemsty i odwetu – apelował Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego Koła Związku Sybiraków.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.

Galeria zdjęć