Jednym z najważniejszych etapów trwającej akcji są bezpłatne badania ostrości wzroku, które potrwają od 5 do 20 października 2012 r. Będą z nich mogły skorzystać osoby powyżej 40. roku życia. Lista salonów jest dostępna na stronie internetowej dedykowanej problemowi prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, na badania należy umówić się wcześniej.

Akcja edukacyjna „Czas na wzrok” ma na celu dostarczenie informacji na temat prezbiopii (procesu, który dotyka osoby po czterdziestce) oraz najlepszych sposobów na jej korygowanie jakim są np. okulary progresywne.

– Prezbiopia czyli starczowzroczność, jest najpopularniejszym typem zaburzeń widzenia. Dotyka ona osoby po 40. roku życia, u których w wyniku naturalnego, fizjologicznego mechanizmu starzenia dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w oku. Proces ten zachodzi u osób bez wad wzroku, ale też u tych z nadwzrocznością i krótkowzrocznością – wyjaśnia dr hab. Dorota Tarnawska, prof. UŚ, z Oddziału Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.