Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju, po której w Domu Zdrojowym odbyła się inauguracja roku akademickiego 2012/2013 oraz immatrykulacja studentów I roku.

Prorektor ds. kształcenia, Andrzej Tytko, pogratulował młodym ludziom wyboru kierunków studiów. – W Europie górnictwo nie jest popularnym tematem, niemniej to paliwo tutaj istnieje. Od was będzie zależało, żeby technologie były jak najnowocześniejsze – podkreślił.

Podczas uroczystości głos zabrał również Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. – Cieszę się, że wybraliście status inżyniera i naszą uczelnię. Życzę wam, żeby te lata studiów zamieniły się w dokument, choć nie dokument jest najważniejszy, bo uczelnia ma przygotowywać do kreatywnego myślenia – zaznaczył dziekan.

AGH jest tą uczelnią, która radzi sobie w sposób znakomity. Dzisiejszy poziom techniki wymusza, żeby być najlepszym, a wy wybraliście najlepszą uczelnię – dodał prezydent miasta Marian Janecki.

Stanisław Nawrat, kierownik jastrzębskiego Ośrodka, podziękował tym wszystkim, którzy wspierają działalność AGH, w szczególności władzom miasta Jastrzębia-Zdroju i zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

141 osób opuściło już mury uczelni, z czego 100 absolwentów znalazła zatrudnienie w kopalniach, a pozostałe oczekują na kolejny nabór.