Festiwal rozpoczął się w piątek 19 października w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa od Mszy świętej. Oprawę liturgiczną mszy zapewnił chór „Schola Discantus” z Jastrzębia-Zdroju. Podczas uroczystej inauguracji wystąpił natomiast chór „Sbor Prater Zpevu” z Karwiny.

Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Kościół naszym domem”. Festiwal upamiętnia ks. Prałata Anzelma Skrobola, proboszcza parafii NSPJ w Zdroju, miłośnika muzyki sakralnej i chóralnej, który swoim zaangażowaniem zapalał do śpiewu oraz tworzenia różnych zespołów muzycznych i śpiewaczych w parafiach jastrzębskich.

W to hasło roku duszpasterskiego 2012 wpisuje się kolejna XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. ks. Anzelma Skrobola. Dom, rodzina, to miejsce, gdzie śpiew towarzyszył już dzieciom kołysanym do snu, gdzie śpiewało się pieśni religijne, ludowe czy biesiadne na różnych spotkaniach. Dziś nośniki muzyki wyparły śpiew z większości naszych rodzin. Ostoją wspólnego śpiewu zostały najczęściej już tylko kościoły. Dlatego każda inicjatywa promująca wspólny śpiew zasługuje na szczególną uwagę i popularyzację – powiedział obecny proboszcz parafii NS Pana Jezusa, Antoni Pudlik.

Galeria zdjęć