W ramach realizacji projektu, w minionym tygodniu,  uczniowie i nauczyciele jastrzębskiej tischnerówki odwiedzili partnerską szkołę w Ostrawie. Celem wizyty było poznanie muzyki i tańców naszych sąsiadów oraz przygotowanie utworu muzycznego przez uczniów z Polski, Turcji, Hiszpanii, Węgier, Anglii i Czech.

Z uwagi na bliskie położenie Ostrawy i Jastrzębia-Zdroju od środy Zespół Szkół nr 10 gościł delegacje partnerskich szkół u siebie. Zaproszeni goście zwiedzili Pszczynę i pobliskie góry, a przede wszystkim szkołę.  Dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli  cieszyły stosowane w szkole nowatorskie metody terapeutyczne i formy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Uczniom z Turcji i Czech najbardziej podobały się gry i zabawy multimedialne. Nie było mowy o barierach językowych. Gości z zagranicy przywitał w szkole Naczelnik Wydziału Edukacji Andrzej Pawłowski, który zapoznał ich z systemem oświaty w Polsce oraz sposobem finansowania szkół. Dużym zaskoczeniem dla dyrektorów i nauczycieli z partnerskich szkół był fakt pozyskiwania przez szkołę funduszy europejskich i częściowe dofinansowanie przez organ prowadzący.

Końcowym efektem projektu ma być utwór muzyczny, który zostanie zaśpiewany i zagrany przez uczniów i nauczycieli w czerwcu, w Hiszpanii, podczas wizyty studyjnej.

Inf. nad. ZS nr 10