Każdego roku w budżecie miasta zabezpieczamy pieniądze na pomoc dla szpitali. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy ponad 300 tys. zł. Zakup sprzętu uzgadniany jest z dyrekcją szpitala oraz z ordynatorami tak, aby do placówki trafiał ten najpotrzebniejszy – mówi Franciszek Piksa.

Oddział Neonatologiczny otrzymał trzy kardiomonitory neonatologiczne. Są to wysokiej klasy urządzenia medyczne, służące do monitorowania i alarmowania parametrów fizjologicznych noworodków, takich jak: akcja serca, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi, saturacja (wysycenie krwi tlenem), czynność oddechowa, temperatura ciała. Kardiomonitory mogą być również wykorzystane w czasie transportowania dziecka do innej placówki leczniczej.

Rocznie mamy około tysiąca porodów, a 10-15% noworodków wymaga udzielenia pomocy i monitorowania. Do tej pory nie mieliśmy kardiomonitorów, dysponowaliśmy starymi pulsoksymetrami – wyjaśnia Joanna Stępień, lekarz zarządzający oddziałem

Koszt zakupu urządzeń wyniósł 33 976,80 zł.

Z kolei 86 400 zł kosztował videokolonoskop, którego użytkownikiem jest Oddział Gastrologiczno-Wewnętrzny. Jest to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie medyczne, służące do przeprowadzenia badań diagnostycznych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jak mówi dr n med. Zbigniew Śliwiński, dzięki niemu pacjent będzie miał postawioną właściwą diagnozę w szybkim tempie.

Grażyna Kuczera, dyrektor szpitala, przypomniała, że w tym roku WSS nr 2 otrzymał już od miasta mikroskop operacyjny na statywie jezdnym, którego użytkownikiem jest Oddział Otolaryngologiczny i Blok Operacyjny, natomiast kardiotokograf do badania ciąży pojedynczej trafił na Oddział Ginekologiczno-Położniczy.