Dla zapaleńców alternatywą zimowego letargu w domowych pieleszach jest Śląska Zimowa Liga rozgrywana na terenie Czech i Polski (polskie etapy odbędą się w Jastrzębiu-Zdroju i Czyżowicach – oba w okresie ferii zimowych). Zawody rozgrywane w Zimowej lidze to typowo treningowe starty, które mają u zawodników doskonalić umiejętność odniesienia mapy do terenu, a dla bardziej doświadczonych utrzymanie aktywności fizycznej i kontaktu z mapą. Dlatego właśnie ten rodzaj rywalizacji przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bno.

Zimowa liga rządzi się nieco innymi prawami. Nie ma tutaj kategorii wiekowych a tylko cztery rodzaje tras oznaczone A, B, C, D w zależności od stopnia trudności (A- najtrudniejsze i najdłuższe trasy dla zawodowców, D – bardzo proste, dla rodziców z dziećmi i laików).

Dość gęsta mgła i mroźny poranek nie odstraszył około 120 osób, które zameldowały się na starcie w Archeoparku. Ekipa jastrzębska, licząca 15 osób zaliczyła całkiem przyzwoity start, a najlepiej wypadli Rafał Mastela (A) i Bartosz Kołeczko (C), którzy stanęli na podium solidarnie zajmując trzecie miejsce.

Inf. nad. Anna Kołeczko