– Uczestnicy konferencji przedstawili jasne stanowiska, z których wynika, iż dalsze forsowanie pakietu klimatycznego w obecnej formie doprowadzi do wzrostu ubóstwa w wielu regionach, gdyż taki los czeka wszystkie miasta górnicze w Europie. Zaproponowane rozwiązania nie spełnią oczekiwań milionów Europejczyków finansowo związanych z branżą węglową. Dlatego mówimy „Tak dla zielonego węgla, nie dla dekarbonizacji, która niszczy łańcuchy dostaw” – skomentował Europoseł Bogdan Marcinkiewicz, który wraz z niemieckim deputowanym dr Christianem Ehlerem był organizatorem Dni Węgla.

Śląski Poseł z uznaniem wypowiadał się o uczestnikach konferencji, którzy jednym głosem mówili o możliwościach redukcji emisji CO2 poprzez realizowanie projektów poprawiających sprawność instalacji.

– Unia Europejska na obecnym etapie domaga się rewizji wpływu gospodarki węglowej na środowisko. Takie działanie będzie wymagać próby odpowiedzi, nie tylko, co do kosztów, ale realnego oddziaływania na ekonomię całej Unii Europejskiej. W obecnej sytuacji gospodarczej działania zmierzające do dekarbonizacji Europy wydają się być pozbawionego jakiegokolwiek realizmu – powiedział Marcinkiewicz.

Z całego świata płyną sygnały, że nikt nie zamierza rezygnować z najtańszego źródła energii, jakim jest węgiel. Jednocześnie wszyscy deklarują chęć dalszego rozwoju technologii obniżających emisję. Istnieje jednak uzasadniona obawa, że to dopiero początek batalii o europejski węgiel, który jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego.

Z prezydentem Jastrzębia-Zdroju Marianem Janeckim rozmawiała obecna na miejscu Monika Sokołowska, dziennikarka Radia90.

Mieszkamy w regionie, który do tej pory jest bardzo mocno osadzony w węglu, Polska w ogóle, polska energetyka oparta na węglu, dlatego w Unii Europejskiej myślenie w kategoriach przyszłości dla węgla dla nas, dla mieszkańców Śląska czy Polski powinna być bardzo ważna. Okazuje się, że jeżeli się weźmie ilość zużytej ropy, gazu w skali światowej to on wielokrotnie przewyższa te normy, które przypisuje się węglowi, jako głównemu składnikowi powodującemu zmiany klimatyczne. (…) Myślę, że trzeba przede wszystkim budować szerokie pole osób, decydentów, m.in. tutaj parlamentarzystów europejskich, żeby zmieniło się spojrzenie na węgiel i to się przełoży oczywiście konkretnie na Polskę, przełoży się konkretnie na nasz region, przełoży się również na Jastrzębie-Zdrój, no bo to jest miasto, które przecież żyje głównie z górnictwa i dla nas to są sprawy niezwykle ważne – powiedział Radiu90 prezydent Janecki.

Europejskie Dni Węgla można jednak uznać za bardzo duży sukces. Wspólne stanowisko przedstawicieli branży z całego świata musi dać wyraźny sygnał Komisji Europejskiej. Niepoważne traktowanie całej branży w Unii Europejskiej oraz brak dotacji w odtworzenie mocy produkcyjnych spycha Europę w stronę poważnego kryzysu energetycznego i zapaści gospodarczej.